Jump to content
Sergio_01

3.Nesil Mazda 3 Bir Yerlerden Yağ Akıtıyor !!!

Tavsiye Edilen Mesajlar

Sergio_01

Merhabalar periyodik olarak motorun her tarafına bakarım altıda dahil.... problem varmı yağ kaçağı vs. falan diye... Dün gene bakıyordumki yağ akıntısı tespit ettim...

Tam olarak nererden kaynaklandığını bilemiyorum ama Motor ve şanzıman arasındaki bir parçadan sanki sızıntı var gibi...

Motor yağı seviyesine baktım normal görünüyor eksilme yok gibi....

Foto ve videoyu servise mail attım ama henüz göreşemedim kimseyle....

Yorumlarınız nedir konuyla ilgili... Önemli bir şeymidir acaba ?

mazda_engine.JPG

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Arabalar

Aks keçesinden mi geliyor motor şanzıman bağlantı keçesinden mi geliyor anlayamadım. İyisimi şanzıman yağı daha fazla azalmadan servise götürün.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ibrasoft

Tam yeri seçemedim ama şanzıman motor birleşiminden geldiğinden eminseniz krank keçesi olabilir.  Honda da başıma gelmişti. Terleme şeklinde olup alttan gelen rüzgarla yayılır, çok fazla yağ aktığını zannederdim ama yağ değişiminde 10 K kmde 0,4 litre civarı eksilme olurdu ki bir kısmı zaten motor tarafından eksiltiliyor. 

Eğer krank keçesi ise şanzımanın inmesi lazım. Çünkü arkadaş volantın arkasında kalan keçedir. Volantı da sökmeden değişimi yapamazsınız. 20 liralık bir parça için bir sürü iş çıkarır başınıza. Yağ seviyesini 1 sene sürekli kontrol edip, baskı balata değişiminde aradan çıkartmıştım ben. Orjinal ısrarına rağmen usta altı üstü keçe diyip kendi bildiğini takmış, 1 ay sonra tekrar terleme olunca servisten keçeyi alıp işçilik vermeden şanzıman indirtip tekrar taktırmıştım.

İkinci ihtimal aks keçesi olma ihtimali.

Üçüncü ihtimal de BM nin yağ filtresi nerede bilmiyorum ama BL dizel gibi üstte baş aşağı duruyor ise, yağ değişiminde filtreden akan yağ da olabilir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Çağlar Bayur

alttan gğzelce yıkatın balata spreyi ile de olabilir sıfır gibi olsun, sonra gün aşırı ilk çıkış noktasına bakın. yağ ilk çıktığı noktadan hemen yayılır, kaynağı yanıltır silmeden noktayı bulmak çok zor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sergio_01

Merhabalar,

Arıza tespiti yapıldı şanzımandaki keçeden sızıntı varmış... Bugün bıraktım aracı servise....

Servistekilerin tavsiyesi üzerine hazır açılmışken o bölgeler Aks keçesinide değiştirecekler...

Gerçektende parçalar para değil işçilik ücretinin yanında.... 

Şanzıman sökülecek falan filan bir dünya işçilik... Hayırlısı olsun bakalım....

Servistekilere sordum böyle arıza ile Mazda 3 BM 'lerde karşılatınızmı diye sadece 1 tane gelmiş... Ama CX-5 ler daha çoğunluktaymış bu arızada....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak
47 dakika önce, Sergio_01 :

Servistekilere sordum böyle arıza ile Mazda 3 BM 'lerde karşılatınızmı diye sadece 1 tane gelmiş... Ama CX-5 ler daha çoğunluktaymış bu arızada....

Bilgi için teşekkürler. Kiev'de Mazda3 lerde 2.0 mı kullanılıyor yoksa daha yüksek bir hacim var mı  ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sergio_01
4 dakika önce, Burak :

Bilgi için teşekkürler. Kiev'de Mazda3 lerde 2.0 mı kullanılıyor yoksa daha yüksek bir hacim var mı  ?

1.5 motorla geliyor genel olarak... Sadece hatchback modellerde 2.0 seçeneği var....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak
30 dakika önce, Sergio_01 :

1.5 motorla geliyor genel olarak... Sadece hatchback modellerde 2.0 seçeneği var....

O zaman aynı araç. Ben kuzeyde daha yüksek hacimli motor seçenekleri tercih ediliyor diye düşünmüştüm.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sergio_01
3 saat önce, Burak :

O zaman aynı araç. Ben kuzeyde daha yüksek hacimli motor seçenekleri tercih ediliyor diye düşünmüştüm.

Aslına bakarsanız Ukraynada genel olarak 2.0 motordan aşağı araç pek fazla yoktu son 3 senedir küçük hacimli motorlara yöneldi markalar...

Motorlu taşıt vergiside olmadığı için ve benzinde ucuz olduğu için insanlar genelde yüksek hacimli motorlar tercih ediyorlar.... Sadece 2 sene önce yeni kanun çıktı 2.5 ve üzeri hacimli araçlardan yılda 25.000 UAH (Yaklaşık 1.000 USD) yıllık vergi alınıyor artık... 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• belerafet
      Yazan: belerafet
      Herkese merhabalar Mazda severler,
      Aracımda titreme ve istop etme sorunları baş göstermeye başladı. Bunu biraz araştırdım ve Maf sönsör ve Boğaz kelebeğinden yapabileceğini öğrendim. Sanayideki ustalara sorduğumda fiyat 150-250tl arasında oynamak idi ekstra birşeyi çıkmaz ise dediler. İzlediğim videolarda yapımı da basit gibi geldi bende yaparım bunu dedim ve işe koyuldum. ilk video denemem de bu şekilde ortaya çıktı.  Mazda bana resmen usta olma yolunda eğitim veriyor diyebilirim. seviyorum bu arabayı  
      Temizleme işi bittikten sonraki ilk günde azalmış olsa da aynı sorunlar devam etti belki kodlamasının yapılmadığı içindi, daha sonraki günde ise belki araç kendisi otomatik ayarladı orasını tam bilmiyorum ama bildiğim sorunum çözüldü.   
      Şuan ise; ne ışıkta istop etmesi kaldı neden rölanti de titreme yaptı sorunum çözülmüş oldu. Ustaların bu iş için söylediği rakamlara ek olarak video da göreceğiniz kırık olan parçanın dahil olmak üzere tahmini 300 tl'nin hepsi cebimde kaldı.

Sizlere kendi arabasının arızalarını söküp tamir edebilen bir abimin bana söylediği sözü söyleyim.“bozulmak üzere olan yeri yada bozulan yeri kendiniz tamir etmeye çalışın, olursa kardasınız olmaz ise zaten ustaya götürdüğünüzde onlar direk değiştirecekler tamir etmezler. Artık eski ustalar yok sanayide”
      Bu sözden sonra gaza geldim. Mazda 3’ü aldığım ikinci gün klima kontol düğmesini yaptım. Daha sonra da bu video daki sorunu çözdüm, Hem keyif verdi, hemde param cebimde kaldı.
      Bende yaparım diyenler, çekinmeyin yapın

Mazda - 3 - 2005 - Otomatik Maf Sensör ve Boğaz kelebeği temizliği 
      Bunu bende yaparım diyen Amatör Ruh

Mazda 3, 2005 - Otomatik / Maf sensör ve Gaz Kelebeği Temizliği
    • Mazda41
      Yazan: Mazda41
      Abilerim aracimi 100k agir bakim ve yag bakimina girdi ama arac ilk hafta cok iyiydi 7 gun ve 400 km cekis dustu yakit yine artti bakim oncesi zamana dondu bakimdan once range 840 km bakimdan sonra 999 km oluyordu. Yine 840 km dustu ayrica 2. Viteste silkeleme artti normalde cok az vardi ama simdi cok fazla vuruyor araba azitti problem ne olabilir abilerim yakit filtresinden olabilir mi filtre degisince cunku hem cekis duzelmisti hemde yakit azalmisti range 999km yukselmisti
    • dr.jack
      Yazan: dr.jack
      İyi akşamlar, hayırlı forumlar arkadaşlar. Yaklaşık 4 ay önce mazda 3 2011 model impressive donanım otomatik şanzıman aracı ilk aracım olarak seçtim ve beğenerek aldım. Gümüşhanede yaşıyorum ve burası bir hayli soğuk. Aracımı çalıştırdığım zaman 1800-1900 gibi yüksek devirde bir süre çalışıyor sonra devir giderek normal değerlere geliyor. Buraya kadar herşey normal fakat vitesi P modundan D moduna aldığımda devir çok hızlı şekilde düşüyor ve aracım stop ediyor. Aynı şekilde P modundan R moduna aldığımda da aynı sorunu yaşıyorum. Tekrar çalıştırmak istediğimde zorlanarak çalışıyor. Gaz vermeye devam edersem araç bir süre gidince bu sorun da ortadan kalkıyor. Aracım LPGli fakat bu sorunu yaşamamak için özellikle benzinde kullanmaya gayret gösteriyorum fakat yine aynı. Sizce bu sorunun sebebi ne olabilir. Beni araçtan epey bir soğuttu da çünkü. Özellikle 2 araç arasından çıkmaya çalışırken çok sıkıntı çekiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
    • Ync
      Yazan: Ync
      Merhaba herkese iyi pazarlar aracım 14000 de 2016 Mazda 3 1.5 dizel 10000 bakımı yapıldı yağ değişimi yapıldı bugün sabah motor ikaz lambası yandı uyarı kılavuzundan baktığımda “Motor yağ seviyesi yüksek lütfen yağınızı değiştirin” yazıyor ne demek bilgisi olan var mı 
    • rubin
      Yazan: rubin
      Merhaba arkadaşlar benim guzu ilk kalkışta ( arada bir ) bir sürtme sesi geliyor. Sıkışık trafikde dur kalklar yapınca bir süre sonra 20 km hıza kadar bir sürtme sesi meydana geliyor. Direksiyonu sabit tutarsanız ses devam ediyor. Lakin direksiyonu sağa sola azda olsa oynatırsanız ses hemen gidiyor. Taki bir daha ki dur kalk yapıncaya kadar. ( oda yapacaksa eger tekrar oluyor. Arada bir yani ) guzu şu an 62binde. 40bin kmde ön fren balataları değişti. Ses sürtme sesi uğultu şeklinde. Guzu otomatik 2012 model. Bu konudabilgisi olan var mı ??

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.